Differences from Minecraft/uk

From Minetest Wiki
Jump to navigation Jump to search
Languages Мова: English • Deutsch • 日本語 • русский • українська

Minetest дуже схожий на Minecraft, і у вас може виникнути запитання: чи є Minetest просто клоном Minecraft? Це цікаве питання, і навіть можна сказати, що якщо ви захочете, то Minetest може стати для вас клоном Minecraft. Але насправді це не клон.

Minetest це навіть не зовсім гра, це платформа для ігор. Тож найголовніше, чим відрізняється Minetest - це те що він сам по собі не є грою. Те що ви швидше за все бачили - це гра Minetest Game, яка працює на платформі Minetest. І саме Minetest Game якраз і слід порівнювати з Minecraft, тому що вона дійсно створювалась під приємним впливом від геймплею Minecraft.

Але це також означає, що в Minetest ви можете грати не тільки в подібну до Minecraft гру Minetest Game, але також і в інші, які вже зовсім на Minecraft не схожі.

Якщо ви хочете краще зрозуміти, як би треба було порівняти Minecraft саме з Minetest, то уявіть собі таке. Ми беремо Minecraft, і забираємо звідти всі типи блоків (пісок, вода, сніг, лава тощо), а замість них залишаємо один єдиний блок, який навіть не намагається бути чимось конкретним.

Далі ми забираємо всіх мобів (курей, павуків, котів, коней, кріперів тощо), забираємо всі предмети (діаманти, яблука, борошно, відра тощо), забираємо всі інструменти та зброю. Далі ми забираємо досягнення, досвід, потребу в їжі, різні інтерфейси (типу кузні чи книжкової полиці), дерева, інші світи та навіть модель персонажа!

І що у нас залишиться в кінці? У нас залишиться невидимий персонаж, яким ми все ще можемо керувати - він стоїть на однакових кубах і навколо нього нічого більше не має. Ось тепер ми нарешті готові порівнювати наш "порожній Minecraft" з Minetest.

А тепер уявіть, що все що ми щойно забрали, ми знов додамо, але вже як окрему "гру" під назвою "Minecraft Game". І ми вже можемо порівняти нашу гру "Minecraft Game" з грою Minetest Game.

Тепер ви повинні добре зрозуміти різницю між Minetest та Minetest Game, і чому порівнювати Minetest з Minecraft не так вже й просто.

Найкраще буде розбити наше порівняння на два окремих порівняння:

  • Порівняти Minetest з нашим уявним "порожнім Minecraft" (це буде швидше технічне порівняння).
  • Порівняти Minetest Game з нашим уявним "Minecraft Game" (це якраз про ігровий процес).

Minetest та "порожній Minecraft"

Окремо слід підкреслити дві важливих відмінності.

Minetest є вільним програмним забезпеченням, і вам не треба ні за що платити.

Minetest ще не завершений та не випущений офіційно, тож не все є "бездоганним" з точки зору розробників, та багато чого може змінитись в майбутньому.

Головне меню

В Minetest після того, як ви створили світ, ви можете змінювати режими для нього (Творчий режим чи Виживання) простим виставленням галочок. Якщо бути точнішим, то Режим виживання - це означає знята галочка з Creative Mode та поставлена в Enable Damage. А якщо галочки будуть стояти і на Creative Mode і на Enable Damage, ви отримаєте те чого немає в Minecraft - Творчий режим із шкалою життя.

Minetest може бути дуже тонко зконфігурований, і навіть не через правки конфігураційного файлу, а прямо в налаштуваннях головного меню - через спеціальний "Просунутий редактор налаштувань" із зручним деревом параметрів та пошуком.

В Minetest дуже легко контролювати моди для кожного ігрового світу прямо з головного меню, і для цього не треба ставити ніякі спеціальні програми.

Керування персонажем

В цьому Minetest та Minecraft мало чим відрізняються. Але є деякі відмінності в тонкощах ігрового контролера.

Коли ви біжите в Minecraft, то камера трохи перехиляється з боку на бік. В Minetest камера завжди поводиться стабільно.

Коли персонаж в Minecraft іде в повільному режимі, то камера трохи присідає та сам персонаж нахиляється. В Minetest персонаж в повільному режимі йде так само, хіба що повільніше.

В Minecraft є режим прискорення, коли ви починаєте бігти швидше. В Minetest саме такого режиму немає, але є спеціальний режим fast, увімкнувши який ви зможете пересуватись набагато швидше, ніж в Minecraft.

В Minecraft ви можете впасти з будь-якої висоти, і води навіть в 1 блок вистачить щоб не забитись. Коли ви падаєте в Minetest, то чим довше ви падаєте, тим більше ви прискорюєтесь. Тож якщо ви впадете з дійсно великої висоти у воду, то щоб не втратити все життя вам треба буде дуже глибоко пірнути (інакше ви все одно розіб'єтесь об дно).

Якщо копаючи десь в Minecraft на вас впаде пісок чи гравій, персонаж почне втрачати життя, і якщо не встигнути відкопатись - персонаж загине. В Minetest персонаж не буде помирати в такому випадку - просто екран стане чорним та ви не зможете рухатись, але ви можете спокійно відкопатись назад.

В Minetest є Мінімапа - щоб її увімкнути натисніть F9.

Примітка для версії 0.5 та вище: щоб скористатись мінімапою в режимі виживання, вам також треба мати картографічний набір.

Ігровий світ

В ігровому світі Minetest немає інших "вимірів", та відповідних порталів до них.

Розміри ігрового світу Minetest сильно відрізняються від Minecraft, якщо подивитись угору та вниз. Справа в тому, що в Minecraft ви не можете копати дійсно глибоко - всього лиш на 127 блоків під землю. Точно так само ви не зможете побудувати щось дуже високо (ті ж самі 127 блоків над землею).

В Minetest з цим значно краще - ви можете копати під землею настільки глибоко, наскільки у вас вистачить сил. Максимальна глибина (так само як і висота) - майже 31 тисяча блоків! І це не просто однакові кам'яні блоки: в залежності від модів, на великих глибинах вас можуть чекати грандіозного розміру кристалічні печери та дуже цінні руди, або дуже злі моби...

Загалом самі механізми створення світів сильно відрізняються в Minetest та Minecraft (різні формули, різні біоми, різні можливості налаштування), але в Minetest можливостей мінімум не менше.

Моди

Моди, це дуже сильна сторона Minetest, особливо в порівнянні з модами в Minecraft. Отже чим моди в Minetest кращі ніж моди в Minecraft:

  • Надзвичайно легко ставити - слід просто розпакувати архів в теку mods та активувати в головному меню у властивостях світу
  • Дуже добре переносять оновлення - рідко що не буде працювати після оновлення Minetest
  • Мають чітку файлову структуру - ви швидко знайдете те що ви шукаєте, і легко зможете це змінити чи сконфігурувати
  • Моди працюють на стороні сервера, і вам не треба хвилюватись що саме там встановлено - просто підключайтесь до будь-якого сервера і Minetest сам завантажить все що треба для повноцінної гри на ньому
  • Мають чітку систему залежностей - ви завжди можете подивитись в ігровому меню, який мод залежить від якого (і чи він буде працювати)
  • Можуть об'єднуватись в модпаки для легшого розповсюдження та оновлення

Модинг під Minetest надзвичайно прозорий та зрозумілий, до того ж не порушує ніяких ліцензій.

Моди Minetest в одному поступаються модам Minecraft: мод не може вплинути на рендер гри, додати чи змінити шейдери.

Ігри

Тут порівнювати просто нема з чим - Minecraft немає нічого схожого. Зате в Minetest ви можете легко перемикатись між різними іграми в головному меню.

Гра на сервері

Найважливіша відмінність Minetest від Minecraft вже була зазначена в розділі про моди - все працює на стороні сервера, і клієнт автоматично закачає потрібні ресурси при з'єднанні. Вам не потрібно підлаштовувати клієнт під якийсь конкретний сервер, та тримати різні клієнти для різних серверів.

Minetest пропонує просту та чітку систему привілеїв, яка легко розширюється модами. Ця система дозволяє адміністраторам серверів дуже точно та прозоро контролювати, хто що може робити і що не може.

Якщо ви хочете налаштувати власний сервер, то все що вам потрібно, це просто встановлений Minetest. Тож це зробити значно легше ніж в Minecraft, де потрібне додаткове програмне забезпечення.

Технічні вимоги

В цілому можна сказати, що Minetest менш вимогливий до вашого комп'ютера.

Це тому що Minetest написаний на C++, на відміну від Minecraft, що написаний на Java. Програма на C++ працює швидше тому, що її інструкції виконуються процесором відразу ж. Інструкції на Java виконуються через віртуальну машину, а не безпосередньо, на що йде більше часу.

І Minetest і Minecraft спілкуються з відеокартою через одну технологію - OpenGL, але роблять це трохи по різному: Minetest використовує бібліотеку Irrlicht Engine, а Minecraft використовує GLFW.

Перевагою Minetest є менше використання пам'яті та швидше завантаження.

Перевага Minecraft може відчуватись в роботі модів, особливо тих що виконують важкі обчислення. В Minetest ядро працює дуже швидко, але моди виконуються повільніше (через інтерпретатор Lua). Це дозволяє досягнути всіх тих зазначених вище переваг для модів, але самі моди у певних випадках можуть працювати повільніше ніж хотілося б. Але це відчувається зазвичай тільки в одному випадку - генерації біомів через моди.

В Minecraft все, і ядро, і гра, і моди працюють з одною швидкістю - швидкістю роботи Java. Тож генерація біомів через моди в Minecraft скоріш за все буде проходити швидше.

Також ви можете помітити, що розміри базового встановлення Minetest дуже незначні - розмір архіву складає всього лиш 12-14 мб.

Minetest Game та уявний "Minecraft Game"

Minetest Game не ставить ціллю бути точною копією Minecraft. Це гра, в якій багато елементів було запозичено з Minecraft через те, що вони вже є і просто добре працюють.

Minetest Game розвивається окремо та незалежно, і вплив Minecraft був сильним тільки з самого початку. Напрями розвитку в цих проектах дуже відрізняються, і далі будуть відрізнятись все більше.

Примітка: Всі що зазначено в цьому розділі, стосується виключно Minetest Game. Тож якщо вам чогось не вистачає, то з високою ймовірністю ви зможете це отримати з додатковим модом.

Блоки, предмети, інструменти

В цілому блоки, предмети та інструменти потроху у всьому відрізняються (наприклад в Minecraft пісок може бути звичайним та червоним, а в Minetest Game пісок буває звичайним, пустельним та сріблястим). Але базова поведінка аналогічна (той же пісок так само падає вниз, якщо під ним нічого немає, або щоб щось посадити в грунт, його треба спочатку обробити мотикою).

Аналогічні блоки чи предмети можуть мати відмінні рецепти крафтингу (наприклад ТНТ).

В Minetest Game мотикою можна обробити пустельний пісок, і після цього там можна саджати бавовну (але пшениця в такому піску все одно не виросте).

Є спеціальний блок Кістки, який з'являється в місці, де загинув персонаж гравця. Цей блок працює як скриня, в якому зберігається весь інвентар гравця, на випадок якщо він захоче повернутись та забрати свої речі.

Факели можуть бути прикріплені до стелі так само, як і до стін чи підлоги (це дуже зручно у великих печерах).

Вода не змиває поставлених предметів або рослини (але сніг при контакті з водою миттєво тане).

Вода та лава мають дистанцію розтікання у 8 блоків.

Предмети, що лежать навколо, не притягуються невидимим магнітом до персонажа - щоб вони потрапили в інвентар по ним треба клацнути (лівою кнопкою миші). Але коли ви копаєте, то всі куби автоматично потрапляють в інвентар (вам не треба боятись, наприклад, що дорогоцінний діамант, до якого ви важко добирались, упаде прямо в лаву). Якщо ж у вашому інвентарі вже не залишилось місця, предмет впаде поруч.

Примітка: Саме така поведінка підбирання предметів може бути легко зконфігурована або замінена модами.

Рейки можуть перетинатись та мати Т-подібне з'єднання.

Певні види блоків (Скриня з замком, Сталеві двері, Сталевий люк) завжди є володінням гравця, який їх створив. За допомогою ключа хазяїн може поділитись доступом до такого блоку з іншим гравцем.

Біоми та рослинність

В Minetest Game так само є дикі квіти, трава, різні дерева, гриби, кактуси, цукрова тростина та інші рослини (хоч гриби й не є рослинами). Але всі вони потроху відрізняються, і перелічувати ці деталі не має багато сенсу.

Форма дерев в Minetest Game трохи відрізняється.

У сухому грунті висаджені рослини (бавовна чи пшениця) не будуть рости взагалі - вам все ж треба зволожити грунт.

Моби

В грі Minetest Game моби поки що відсутні. Але ви можете скористатись сторонніми модами, що додадуть мобів на різні смаки.

Примітка: Деяку інформацію по цьому питанню можна почитати тут.

Логічні схеми (редстоун)

В грі Minetest Game логічні схеми типу редстоун відсутні, проте є великий та стабільний мод Mesecons, який вже давно став стандартом в Minetest. Цей мод додає можливість конструювати досить складні електричні схеми використовуючи стандартну руду месу. Схеми на Mesecons в деяких аспектах можуть бути навіть функціональнішими та більш логічними ніж редстоун-схеми в Minecraft.

Ігрові системи (здоров'я, голод, досвід тощо)

В Minetest Game є базова система здоров'я (вона активується якщо в налаштуваннях світу присутній пункт "Enable Damage"). Також в цьому випадку буде працювати система дихання під водою з обмеженим запасом повітря.

Minetest Game не використовує системи заклинань, голоду, статус-ефектів, зіль, а також броню. Та знов таки більшість з цього є в модах.

Крафтинг та переплавка

В Minetest Game ваш гравець вже має поле для крафтингу розміром 3x3, тож вам не потрібно використовувати спеціальний верстат для більшості крафтів.

Пічка в Minetest Game має чотири вихідні слоти на відміну від пічки в Minecraft. Тож ви можете класти в неї послідовно чотири стеки предметів, і забрати все вже в самому кінці.

Час самої переплавки може сильно відрізнятись в залежності від того, що в пічці. В Minecraft кожна переплавка завжди відбувається на протязі 10 секунд.

Інвентар

В Minetest Game слоти Хотбара знаходяться зверху інвентаря а не знизу.

Поле для крафтингу в Minetest Game працює як і інвентар, тобто ви можете там зберігати предмети, коли закінчиться місце в інвентарі. В Minecraft це поле силоміць звільниться при закритті інвентаря.

В інвентарі Minetest Game 32 слоти, а в Minecraft 36. Але не забувайте про те що можна використовувати поле для крафту, тож це ще плюс 9 клітинок. Виходить що в Minetest Game ви можете нести з собою 41 стек з предметами.

Розмір стека в Minetest Game дорівнює 99 предметів (тих що можуть бути в стеку), а в Minecraft це 64 предмети. Тож загалом в Minetest Game ви можете переносити більше (а якщо це повні стеки, то навіть значно більше).

Розмір скрині в Minetest Game дорівнює 32 слоти, розмір скрині в Minecraft дорівнює 27 слотів. Але в Minetest Game дві скрині не можна об'єднати в одну.

Стосовно скринь є іще одна відмінність: в Minetest Game блок над скринею може бути зайнятим, і скриня все одно буде працювати. Тож в Minetest Game ви можете робити великі стелажі із скринь, в той час як в Minecraft це неможливо.

Чи можна щось зробити, щоб Minetest був більше схожий на Minecraft?

Існують різні ігри, які намагаються імітувати Minecraft. Ось декотрі з них: MineClone 2, Minitest, Overcraft Origins, Clonecraft, Stampy game, VoxBox.

На сторінці Список Ігор є таблиця, в якій ви можете відсортувати ігри по типу та подивитись ті, що мають мітку "MC-Clone" (тобто "МайнКрафт-Клон").

Примітка: Майте на увазі, що ігри можуть бути не готовими, застарілими тощо.

Також ви можете додавати поштучно якісь конкретні моди, які будуть робити Minetest Game більш схожою на Minecraft.