FAQ/uk

From Minetest Wiki
< FAQ
Jump to: navigation, search
Languages Мова: English • Deutsch • español • français • Bahasa Indonesia • italiano • 日本語 • Bahasa Melayu • português do Brasil • українська

Це збірка деяких Частих запитань (FAQ) про Minetest.

Якщо у вас технічні проблеми, подивіться Вирішення проблем.

Contents

Загальне

Де я можу задати питання?

В IRC та на Форумі (перед цим продивіться архіви - є висока ймовірність того, що ваше питання вже висвітлено).

Як встановлюються ігри, моди, мапи та текстурні паки?

Дивіться відповідні розділи: Встановлення Ігор, Встановлення Модів, Встановлення Мап та Встановлення Текстурних паків

Коли буде випущена наступна версія Minetest / Minetest Game?

Пробачте, але ми самі не знаємо :)

Як мені оновити версію Minetest?

Найпростіший спосіб, це просто завантажити новішу версію, розпакувати її десь поряд, та перенести на неї ваші світи, моди та конфігураційний файл.

Якщо ви використовуєте linux, можливо у вашому репозиторії вже знаходиться новіша версія і слід лиш оновити пакет minetest.

Якщо ви використовуєте git-версію, то оновивши її (git pull) та перекомпілювавши джерельники ви отримаєте найостаннішу git-версію.

Чим відрізняються ігри і як мені їх ставити?

В базовій інсталяції ви повинні мати Minetest Game (це гра за замовчанням), і якщо у вас її не має, завантажте її з GitHub. Також в базовій інсталяції присутня гра "Minimal development test", але вона не іграбельна та призначена для розробників.

Інші ігри ви можете знайти на форумі або в списку ігор.

Щоб поставити гру, розпакуйте її з архіву та перенесіть у теку "games" вашої інсталяції Minetest. Якщо у назві розпакованої теки з грою присутні додаткові дані окрім самої назви (на кшталт "-master", або дати) - приберіть їх з назви теки. Тобто тека з грою по замовчанню повинна називатись "minetest_game", а не "minetest_game-master" (приставка "-master" додається автоматично git-системою).

Детальніше дивіться на сторінці Ігри.

Як мені отримати мультиплеєрний акаунт?

В Minetest немає глобальних онлайнових акаунтів, і на кожному сервері у вас може бути окремий акаунт.

Ваш акаунт буде створений на сервері автоматично при першому під'єднанні. Ваш пароль буде також збережений, і в наступні з'єднання під цим іменем ви зможете використовувати тільки ваш оригінальний пароль. Це означає, що ваш акаун вже існує та захищений паролем, і інші не зможуть отримати доступ до вашого гравця та його інвентаря (хіба що ви самі дасте їм пароль, але це надзвичайно не рекомендується робити).

Для того, щоб грати в Minetest наодинці ніякі логін та пароль не потрібні.

Слово "акаунт" означає "запис гравця", тобто це запис про вас на сервері (ваше ім'я, пароль, привілеї, інвентар, поточна позиція тощо).

Як мені отримати акаунт на Minetest Wiki?

Автоматичне отримання акаунтів на цій вікі вимкнуто через деякі технічні причини. Для отримання акаунта зробіть будь ласка запит тут.

Детальніше про цю вікі ви можете подивитись в розділі Внесок.

Термінологія

Що таке: Minetest?

Minetest - це вільний ігровий двигун для ігор з заснованим на вокселях геймплеєм.

Minetest зазвичай поставляється з одною сандбокс-грою по замовчанню: Minetest Game.

Детальніше дивіться на сторінці Minetest.

Що таке: Мод?

Мод - це один логічний шматочок геймплею. В Minetest весь геймплей побудований на таких шматочках, і кожен мод в більшості випадків може працювати з іншими модами. Тож геймплей в Minetest - це зв'язка модів, і в залежності від того які це моди, геймплей може кардинально змінюватись.

Моди також можуть об'єднуватись в модпаки (збірки модів) - звичайні теки з модами, які також лежить в базовій теці "mods". Модпаки значно легше оновлювати, тому що не треба перевіряти кожен мод вручну.

Детальніше дивіться на сторінці Моди.

Що таке: Гра?

Гра - це певна збірка модів, які явно збалансовані та підігнані один під оден. Гра дуже схожа на модпак, але лежить в теці "games". Також гра може мати власне оформлення в головному меню Minetest.

Щоб активувати гру після її встановлення, в головному меню на вкладці "Local Game" знизу натисніть по її іконці. Більшість ігор можна розширювати модами і самому, особливо якщо це базова гра Minetest Game (основна частина модів створюється саме під неї). Також майте на увазі, що всі ваші локальні світи прив'язані до якоїсь конкретної гри, і не будуть відображатись, якщо вона зараз не активна.

Детальніше дивіться на сторінці Ігри.

В ранішніх версіях Minetest також використовувався термін subgame - це те ж саме що і game, або гра. Цей термін є застарілим.

Що таке: Текстурний пак?

Текстурний пак - це колекція файлів, які представляють собою зображення для ігрових елементів (текстури). Текстурні паки мають призначення змінити зовнішній вигляд гри. Поруч з модами, це йще один механізм впливу на відчуття від геймплею.

Детальніше дивіться на сторінці Текстурні паки.

Що таке: Моб?

Моби - це неігрові персонажі (наприклад дружні тварини або ворожі монстри). На даний час моби не присутні в офіційній грі Minetest Game, але можуть бути додані через сторонні моди.

Детальніше дивіться на сторінці Моби.

Що таке: Творчий режим?

Творчий режим - це спеціальний режим запуску ігрового світу, в якому сильно спрощуються правила. Вам відразу ж будуть доступні всі можливі об'єкти в грі та всі блоки можна буде брати відразу ж без спец-інструментів. Також є і інші відмінності в цьому режимі.

Детальніше дивіться на сторінці Творчий режим.

Що таке: Мінімапа?

Мінімапа - це невеличка навігаційна мапа в правому верхньому кутку екрана, що значно полегшує пересування по місцевості.

За замовчанням вона вимкнута, щоб увімкнути її натисніть F9.

Замітка для гілки Minetest 0.5: в цій та наступних версіях мінімапа доступна зразу тільки в творчому режимі, в режимі виживання для неї спочатку треба скрафтити Картографічний набір.

Що таке: Синглплеєр та Мультиплеєр?

Це два типи гри в Minetest.

Синглплеєр (singleplayer) - це типи гри, коли ви граєте в світі що знаходиться на вашому комп'ютері.

Мультиплеєр (multiplayer) - це типи гри, коли ви під'єднуєтесь до стороннього сервера та граєте по мережі з іншими гравцями.

Що таке: Сервер?

Сервер - це зовнішній комп'ютер, на якому запущений Minetest в спеціальному режимі. Ви як гравець, можете під'єднати свій Minetest через головне меню "Play Online" до цього стороннього комп'ютера та грати по мережі разом з іншими гравцями.

Детальніше дивіться на сторінці Сервер.

Що таке: Чат?

Чат - це текстовий режим спілкування гравців на сервері між собою під час гри.

Якщо ви натиснете клавішу T, зверху екрана з'явиться консоль, в якій ви можете набрати якийсь текст та натиснути Enter. Після цього повідомлення від вашого імені з'явиться на екрані та буде видно всім присутнім на сервері гравцям.

Детальніше дивіться на сторінці Чат.

Що таке: Привілеї?

Привілей - це якась одна можливість, закріплена за гравцем. Наприклад, якщо у вас є привілей interact, ви можете добувати блоки та ставити блоки у світі. Якщо цього привілею немає, то вам будуть недоступні дії з блоками.

Всі гравці мають певні базові списки привілеїв. На серверах адміністратори вирішують самі, які привілеї давати всім зареєстрованим гравцям зразу, а які тільки при певних здобутках чи при інших умовах.

В Minetest привілеїв досить багато (наприклад є привілеї, що дозволять вам літати, або пересуватись із величезною швидкістю). Моди також досить часто додають якісь привілеї (наприклад гравець може отримати привілей ув'язненого, якщо він серйозно порушив правила сервера та потрапив у в'язницю).

Детальніше дивіться на сторінці Привілеї.

"Адміністратор" - це особа, яка контролює ігровий сервер та піклується про нього.

Сервери

Як мені налаштувати власний сервер?

Це може бути як досить простий процес, так і не дуже - це залежить від того, що саме ви збираєтесь робити.

Детальніше дивіться на сторінці Налаштування сервера.

Як користуватись командою <якась_команда>?

Синтаксис та опис команд дивіться в статті Серверні команди.

Геймплей

Загальне

Як керувати в грі?

Minetest використовує стандартну для переважної більшості 3д-ігор схему керування мишка-клавіатура.

На клавіатурі ваша ліва рука повинна бути на клавішах W A S D, а права на мишці.

Детальніше дивіться на сторінці Керування.

Наскільки великий світ?

Ігровий світ хоч і величезний, але все ж не безкінечний. З версії Minetest 0.4.10, світ є кубом з розміром кожної сторони в 61,840 блоків.

Таким чином об'єм одного світу (61,8403) дорівнює 236,487,637,504,000 блоків. А діапазон координат простягається від -30912 до 30927 в усіх трьох вимірах.

Тож наприклад, ви можете прокопати шахту під землею глибиною майже в 31 км.

Детальніше дивіться на сторінках Координати та Межі світу.

Як мені знов знайти свій будинок?

Якщо ви граєте в Minetest Game, то можете зберегти будь-яку одну свою позицію як "домашню".

Для цього встаньте в місці, яке хочете зберегти та виконайте в консолі команду /sethome. Коли вам потрібно буде повернутись в це місце, виконайте команду /home - і ви миттю перенесетесь назад. Ви можете безліч разів перезаписувати "домашню" позицію.

Детальніше про команди дивіться на сторінках Консоль та Серверні команди.

Якщо ці команди не доступні, є інший спосіб, але він трохи складніший.

Minetest автоматично генерує файл відладки debug.txt (в теці minetest/bin на Windows або на GNU/Linux в тій же теці чи в теці ~/.minetest). В кінці цього швидше за все великого файлу ви можете побачити щось на зразок:

2018-05-02 23:32:16: ACTION[Server]: singleplayer digs default:snow at (70,3,2)

Це технічний запис події, що гравець singleplayer викопав блок default:snow по координаті (70,3,2). І якщо з того часу як ви відправились у подорож та заблукали, ви не копали інших блоків (або зможете вирахувати, який саме блок був останнім біля вашого дому) ви можете використати ці координати щоб телепортуватись по ним.

Телепортуватись можна командою /teleport 70,3,2 (тут замість прикладу вам слід підставити власні координати). Але майте на увазі, що можливість телепортування вимагає наявності привілею teleport.

Як задати точку відновлення (спаун)?

Якщо ви граєте в Minetest Game, то використавши ліжко в перший раз ви цим автоматично задасте точку відновлення. Якщо ви з якихось причин втратите життя, то будете відновлені біля цього ліжка.

Також можна для цього використати один з доступних модів.

Тут є приклад скрипта, з якого можна самому зробити міні-мод.

Як отримати можливість літати?

Щоб мати змогу літати вам потрібен привілей fly.

Якщо ви граєте в синглплеєр, то можете скористатись командою /grantme fly щоб дати собі цей привілей.

Якщо ви граєте на сервері, то команда /grantme швидше за все буде недоступною, так як вона б повністю порушила баланс. В такому випадку ви можете звернутись до того, хто має можливість надавати привілей fly. Але будьте готові, що ваше прохання буде відхилено (якщо за правилами сервера звичайні гравці не повинні мати такої надможливості).

Якщо ви вже маєте привілей fly, то щоб злетіти натисніть K та потім Space (клавіша для стрибка). Наступне натискання K вимкне режим польоту та поверне нормальний стан.

Детальніше про керування в режимі польоту дивіться на сторінці Керування/Режими пересування.

Чи можна пересуватись швидше?

Так, є спеціальний режим пришвидшення, який також працює і для польоту. Так само як і політ, пришвидшення потребує спеціального привілею (fast).

Маючи привілей fast ви можете активувати режим пришвидшення клавішею J. І тепер коли ви пересуваєтесь, натисніть клавішу E щоб пришвидшитись. Повторне натискання J вимкне режим пришвидшення.

Детальніше про керування в режимі пришвидшення дивіться на сторінці Керування/Режими пересування.

Що за моди default, wool, fire та інші, яких немає в теці mods?

Це все моди, які є складовою базової гри Minetest Game. Якщо потрібні вам моди мають залежність від вищезгаданих модів, це означає що ви маєте використовувати саме гру Minetest Game.

Minetest Game

Як працює <якийсь_блок> чи <якийсь_предмет>?

Якщо вам потрібна інформація про певний блок - дивіться статтю Блоки

Якщо вам потрібна інформація про певний предмет, інструмент, зброю, або щось інше - дивіться статтю Предмети.

Як скрафтити <якийсь_блок> чи <якийсь_предмет>?

Знайдіть відповідну статтю по потрібному вам блоку чи предмету, та подивіться розділ Крафтинг.

Також є моди, що додають до ігрового інтерфейсу спеціальний Вказівник по крафтингу. З ним ви можете отримувати потрібні вам рецепти прямо у грі.

Майте на увазі, що деякі блоки чи предмети неможливо скрафтити - їх можна тільки знайти у світі або отримати якимось іншим шляхом. Інформація про це буде у відповідній статті.

Як відчинити двері чи скриню?

Вам потрібно "використати" об'єкт, для цього слугує права кнопка миші.

Детальніше дивіться на сторінці Використання.

А де всі моби?

Поки що в Minetest Game моби відсутні. Деяку інформацію можна почитати тут.

Але є сторонні моди, що додають мобів.

Для гравців Minecraft

Чим відрізняється Minetest від Minecraft?

Одна із перших речей, які ви вірогідно помітите - це те що поле для крафтингу вже має розмір 3x3. Тож вам не потрібно робити верстат та використовувати його для більшості речей, які ви плануєте крафтити.

В Minetest ви можете копати вниз настільки глибоко, що це навіть важко собі уявити (майже 31 тисяча блоків під землю). В Minecraft ви не можете копати глибше ніж 127 блоків.

В Minetest моди працюють значно краще. Їх легко ставити та видаляти, вмикати та вимикати для кожного світу окремо, конфігурувати та навіть змінювати їхній код. Також моди в більшості випадків є дружніми один до одного та рідко конфліктують. Якщо ви оновите Minetest, то всі моди швидше за все будуть працювати так само добре.

В Minetest ви можете під'єднатись до будь-якого сервера не піклуючись про моди та версію клієнта (виключенням є поточна гілка 0.5.х, але вона ще у розробці). В Minecraft щоб грати на якомусь сервері, вам треба повністю підігнати клієнт під цей сервер (або завантажити спеціальну версію для конкретного сервера).

Minetest менш прискіпливий до потужності комп'ютера, і не так вже й легко знайти PC комп'ютер, на якому б Minetest не зміг працювати.

І звісно ж Minetest є безкоштовним та вільним.

Насправді є багато відмінностей, тому що це різні ігри, хоч і виглядають збоку відносно однаковими.

Для детальнішого огляду відмінностей Minetest від Minecraft дивіться відповідну статтю.

Чи можна щось зробити, щоб Minetest був більше схожий на Minecraft?

Редстоун з Minecraft є одним з механізмів, відсутність якого в Minetest відразу ж привертає увагу. Але для Minetest є великий та стабільний мод Mesecons, який може навіть перевершити редстоун по можливостям. Це один з перших модів, які зазвичай ставлять собі гравці на чистий Minetest.

Також існують різні ігри, які намагаються імітувати Minecraft. Ось декотрі з них: MineClone 2, Minitest, Overcraft Origins, Clonecraft, Stampy game, VoxBox Майте на увазі, що ігри можуть бути не готовими, застарілими тощо.

На сторінці Список Ігор є таблиця, в якій ви можете відсортувати ігри по типу та подивитись ті, що мають мітку "MC-Clone" (тобто "МайнКрафт-Клон").

Модинг

Модинг - це процес створення модів. В Minetest цей процес досить простий, і якщо вам дійсно цікаво, то навіть із мінімальними технічними знаннями ви досить швидко зможете створювати власні моди.

Ви можете додати нові блоки, інструменти, рецепти для крафтингу, біоми, мобів. Можете створити текстурний пак, який перефарбує весь світ по новому, можете додати в гру інші звуки. Також перед вами розкривається можливість створити власну гру, із своїми правилами, персонажами, навіть сюжетом. Не забувайте про нові 3д-моделі, які так само можна вставити в Minetest, навіть з різними анімаціями.

Тобто дійсно дуже багато того, що йще не створено, але вам би хотілось це мати в Minetest - може бути створено вами! Все це може звучати нереально, але насправді нічого важкого в модингу немає.

Якщо вам цікавий модинг, дивіться відповідну статтю на Minetest Development Wiki.

Технічні проблеми

Більш детально про технічні проблеми дивіться у статті Вирішення проблем.

Як можна зробити екран світлішим?

Подивіться відповідний розділ Вирішення проблем

Я отримав попередження чи повідомлення про помилку, як дізнатись що воно означає?

Опис різних повідомлень про помилки дивіться у відповідному розділі Вирішення проблем