Games/Minetest Game/uk

From Minetest Wiki
Jump to navigation Jump to search
Languages Мова: English • Deutsch • français • 日本語 • Bahasa Melayu • українська


Minetest Game
Minetest logo.png
A game
Game Type Default
Author Розробники Minetest
Latest version 5.7.0
Forum topic 9724
Source code GitHub


Minetest Game - це гра для Minetest, яка поставляється разом з Minetest та є грою по замовчанню. Minetest та Minetest Game розробляються одною групою людей, тож у них не може бути проблем з несумісністю, застарілістю тощо. Також для розробників ця гра є основним місцем впровадження нових ідей та можливостей в двигуні Minetest.

Якщо ви завантажили звичайний дистрибутив Minetest (наприклад з сторінки завантаження), то ця гра у вас вже є.

Примітка: Якщо ви заплутались, і не розумієте, чим Minetest Game відрізняється від самого Minetest, подивіться цей розділ.

Примітка: Гра Minetest Game розроблялась під впливом іншої комп'ютерної гри, Minecraft. Якщо ви вже знайомі з Minecraft, ви можете подивитись розділ порівнянь цих ігор.

Примітка: Якщо вам цікавіше прочитати, як саме грати в Minetest Game, подивіться розділ Підручники.

Геймплей

Minetest Game, це проста та миролюбна сандбокс-гра, в якій гравець може стати володарем цілого світу та перебудувати його на свій лад. В грі немає заданих цілей - ви самі ставите цілі для себе, де і що робити. Також відсутні ігрові супротивники, з якими вам треба було б воювати.

Отже з самого початку, гравець опиняється у світі, повністю зробленому з блоків. Блоки існують різних типів, і всі вони формують навколишній світ. Наприклад одні блоки формують ландшафт, інші дерева. Блоки навіть формують воду, але через складнішу поведінку таких блоків це може бути трохи важко помітити. Трава, яблука на деревах, квіти і вогонь - все це теж різні форми блоків. І всі ці блоки можуть бути забрані, переставлені або перероблені гравцем. Також в Minetest Game є блоки, які можуть бути тільки створені гравцем, яких немає у світі самих по собі.

Сам світ навколо гравця згенерований процедурно, і якщо ви створите йще один світ, він завжди буде відрізнятись своєю формою.

Приклад подорожі на човні

Досліджувати світ гравець може або пішки, або пливучи на човні по річкам чи озерам. Також гравець може ненадовго пірнати під воду, щоб дослідити, можливо, якусь підводну печеру.

Ви помітите, що в різних місцях світу ростуть різні дерева, різні квіти та трава. В деяких районах лежить сніг, деякі є пустелями із суцільним піском та поодинокими кактусами, деякі райони вкриті горами, деякі болотисті. Все це різні біоми, і в грі Minetest Game їх більше десятка: трависті луки, ліси, пустелі, снігові та арктичні зони, джунглі...

Всюди де ви буваєте, ви можете збирати та колекціонувати різні матеріали. Але щоб їх добути, швидше за все вам знадобляться інструменти. А ці інструменти можна зкрафтити (створити) з якихось матеріалів, що потрібні в кожному конкретному випадку.

Тобто, наприклад перед вами кам'яна стіна, і ви не можете видобути камінь голими руками - вам потрібне кайло. Найпростіше кайло можна зробити з дерева. Тож вам потрібен один блок деревини (який ви таки можете видобути голими руками), зкрафтити з нього дошки, і з них зкрафтити дерев'яне кайло. Тепер ви маєте кайло і вже можете ним видобувати каміння та навіть прості руди.

Проте якщо ви будете необачні, то запросто можете впасти в лаву всередині якоїсь печери та "підсмажитись". Також небезпечно занадто довго перебувати під водою - у вас може скінчитись здоров'я, після того як скінчиться повітря.

Гравець може зайнятись і іншими справами, окрім як прогулюватись в непрохідних джунглях та пірнати під водою - фермерством або лісництвом. Ви можете виростити власний ліс саджаючи різні саджанці де вам потрібно, або виростити власне бавовнове чи пшеничне поле. Все те що ви виростите, в майбутньому вам обов'язково знадобиться - як матеріали для крафтингу чогось іншого.

Та в кінцевому рахунку, коли ви вже зробите все вище зазначене - ви обов'язково почнете будувати. А це і є сам центр геймплею. Всі інші його деталі створені для того, щоб будувати було цікавіше.

Ви побудували власний будинок... добре. Але ліс, куди ви так часто ходите по деревину, лежить через річку - значить потрібен міст. А де міст, там і дорога. Вам знадобиться спеціальний сарайчик для зберігання різних ресурсів, вам заманеться подивитись навкруги з високої вежі, у вас виникне потреба в глибшій шахті через рідкісні руди чи кристали. Ваш друг під'єднається до вас по мережі та захоче побудувати поруч все те ж саме собі. У вас дуже швидко виросте невеличке містечко, можливо з мурами та вежами, або можливо з коліями в усі сторони світу...

Примітка: Насправді сам процес гри, що тут описаний, підходить до більшості ігор в Minetest. А Minetest Game піклується саме про послідовності виконання операцій, типи та властивості ігрових об'єктів, те як вони виглядають та звучать тощо.

Примітка: Слово "сандбокс" означає "пісочник" - тобто щось, де все зразу можна брати та перероблювати по своєму. Вираз "процедурна генерація" означає, що розміри та форми чогось контролюються математичними функціями. Слово "біом" означає якесь обмежене місце, де всі форми життя вже давно звикли одна до одної, і у них все збалансовано та стабільно.

Можливості

Короткий список загальних можливостей гри Minetest Game.

Світ

 • Багато біомів для досліджень: гори, ліси, луки, арктичні зони, пустелі, джунглі та інші.
 • Печери та випадкові підземні темниці.

Блоки

 • Загалом біля 220 типів блоків.
 • Під землею вас чекає 7 типів мінералів, і звичайно ж лава.
 • Вогонь, який може поширитись на горючі блоки, якщо його не затушити вчасно.
 • При контакті лави з водою утворюється обсидіан
 • Рідкісний блок меси на величезній глибині (біля 1000 блоків під землею).
 • Скрині, що містять 32 слоти вільного місця; а також скрині на замку.
 • Спеціальний кістяний блок, що з'являється на місці у випадку загибелі персонажа, та зберігає вміст його інвентарю.

Рослинність та природа

Примітка: Світлячки з'являться у версії Minetest Game 0.5.0, яка ще не вийшла офіційно, але доступна як dev-версія.

Ручні інструменти

 • Різні інструменти для видобування різних блоків: кайло для каміння, сокира для деревини, лопата для землі, меч для листя та маленьких рослин.
 • Мотика для обробки землі під рослинництво.
 • Всі чотири інструменти для видобування блоків, а також мотика, можу бути виготовлені з 6-ти типів матеріалів (із кожним наступним типом властивості інструмента поліпшуються).
 • Всі видобувні інструменти можна використовувати як холодну зброю для боротьби між гравцями (звісно ж меч найефективніший).
 • Відро для зачерпування та перенесення води чи лави.
 • Спеціальна викрутка, щоб повертати блоки.
 • З TNT(вибухівкою) та порохом ви можете влаштувати грандіозні підривні операції (вибухівка надзвичайно небезпечна, також після вибуху вогонь може поширитись довкола).

Пересування

Меблі та декор

 • Чотири види дверей (дерев'яні, сталеві, скляні та двері з обсидіанового скла), а також дерев'яні люки.
 • Драбини (дерев'яні та сталеві) для вертикального спуску та підйому на будь-які відстані.
 • Огорожі та хвіртки допоможуть розмежовувати ділянки
 • На ліжку (двох видів) ви можете переночувати до ранку, якщо ви не любите активну нічну діяльність (також ліжко є точкою відновлення).
 • Факели, що є основним джерелом штучного світла.
 • Меса-лампа та постаментна меса-лампа є додатковими декоративними джерелами світла, але вони потребують цінної меса-руди.
 • Таблички (дерев'яні та сталеві), на яких можна робити власні записи (наприклад пояснення в складних розгалуженнях копалень, або описи вмісту скринь)
 • Вазова полиця та книжкова полиця додадуть затишку до оселі.

Обробка матеріалів

 • Піч для переплавки руд в зливки, з яких вже можна виготовляти інструменти.

Технічні подробиці

Гра Minetest Game, як і інші Minetest-ігри, є по суті колекцією модів (з деякими додатковими даними).

Головним та найбільшим є мод default, від якого найчастіше залежать інші моди. Цей мод розроблявся як загальний фундамент геймплею, на якому будуть розроблятись всі інші моди Minetest Game а також інші моди зовнішніх розробників. Мод default містить більшість блоків (природні та штучно створені блоки, руди тощо), багато базових крафтів, паливо, інструменти, предмети та інші речі.

Далі йдуть моди, що вже детальніше описують якийсь конкретний ігровий аспект.

Наприклад мод wool додає 15 відтінків блоків шерсті, мод beds додає два види ліжок та їхній функціонал, і так далі. Є мод creative, що додає спеціальний інвентарь для творчого режиму. Мод sethome додає дві серверні команди, які допоможуть гравцю позначити якусь позицію як "домашню" та потім швидко в неї повертатись.

Всі ці моди найчастіше використовуються як платформа для розробки інших модів. І якщо ви завантажили якийсь зовнішній мод, то найімовірніше від буде залежний в першу чергу від модів Minetest Game (особливо від мода default). Але також моди можуть бути залежними і від якихось інших зовнішніх модів, окрім як тих, що є в складі Minetest Game. Тому будьте уважні та дивіться опис модів, які ви качаєте.

Примітка: Не забувайте, що ви також завжди можете подивитись всі залежності мода в головному меню Minetest на вкладці "Mods" в описі справа.

Примітка: Гра Minetest Game не містить модів з мобами (а також API для підтримки мобів) - можливо в майбутньому це зміниться. Також відсутній вказівник по крафтингу, тож потрібні рецепти для крафтингу шукайте на цій вікі.

Список модів

Загалом гра Minetest Game містить 23 моди (версія 0.4.16).

Мод Опис
beds Додає два види ліжок.
boats Додає човен.
bones Додає блок Кістки.
bucket Додає відро.
carts Додає вагонетку.
creative В творчому режимі додає спеціальний "Творчий інвентар" та деякі інші аспекти.
default Це головний мод гри Minetest Game - він додає все, що не описано в інших модах.
doors Додає двері чотирьох видів, люки двох видів та хвіртки з п'яти видів деревини.
dye Додає барвники 15-ти відтінків.
farming Додає рослинницький набір: бавовну, пшеницю, їхнє насіння, продукти що можна з цього отримати, а також мотику та грунт.
fire Додає вогонь (а також перманентне полум'я і кресало.
flowers Додає квіти шести видів, гриби та водяні лілії.
give_initial_stuff Додає можливість всім новим гравцям отримувати базовий набір: сталеві кайло, сокиру та лопату, стек факелів та стек бруківки.
killme Додає серверну команду /killme, від якої гравець миттєво гине та з'являється на точці відновлення.
screwdriver Додає викрутку.
sethome Додає дві серверні команди для збереження "домашньої" позиції гравця - /sethome та /home.
sfinv Невеличка бібліотека API для інших модів, що полегшує додавання вкладок до інвентаря гравця.
stairs Додає сходи з 34-х матеріалів та стільки ж плит.
tnt Додає TNT та порох.
vessels Додає посудну шафу та деякий посуд.
walls Додає огорожі з трьох видів бруківки.
wool Додає блоки шерсті в 15-ти відтінках.
xpanes Додає скляні панелі та грати.

Ліцензії

Minetest Game є вільним програмним забезпеченням, без реклами, та без потреби в будь-якій оплаті.

Джерельники гри ліцензовані під GNU Lesser General Public License (версії 2.1).

Медіа-файли гри ліцензовані під Creative Commons Attribution ShareAlike (версії 3.0).